Az igehirdetés elhangzott 2026. március 8-án. Igehirdető: Závodi Zsuzsanna.
Textus: János 14: 6-7. "Jézus így válaszolt: Én vagyok az út, az igazság és az élet; senki sem mehet az Atyához, csak énáltalam. Ha ismernétek engem, ismernétek az én Atyámat is: mostantól fogva ismeritek őt, és látjátok őt."
Lekció: 34. zsoltár 1-15. versek
Kedves Testvéreim az Úr Jézus Krisztusban!
Ez az "én vagyok" mondás a kapcsolódás mindent átformáló erejéről szól. Jézusnak ez az egyetlen három tagú én vagyok mondása. Ezzel azt mondja, hogy én vagyok az út amely az életre és az igazsága elvezet. Nálam nélkül nem találjátok meg az életre és az egységhez vezető utat.
Mit is jelent ez?
Ezek a fontos tartalmak mindig határozott névelővel állnak. Vagyis egyenlőség van a az én és a bizonyos megnevezések között. Jézus felhatalmaz arra, hogy így hívjuk őt. Te vagy az én utam. Te vagy az életem. Te vagy az igazság. A megnevezések nevekké válnak, nem valamilyen fogalmi spekuláció tárgyai. Ő ami életszükségletünk, aki úgy út, élet és igazság, hogy útja a keresztre vezet, hogy hagyja magát leköpni, hogy egyedül marad az véres imádságban.
1. Az út a célhoz vezető utat jelöli ki. Amikor elindulunk valahová akkor általában tudjuk a célunkat is. Amikor kilépünk a templomból, ott van bennük az elhatározás, hogy hazafelé indulunk el vagy máshová. Az út és a cél nála egy és ugyanaz, önmagához, a teljes szeretethez vezet el Jézus. Az utunk ugyanolyan fontos, mint a célunk. Ő az út és az út hozzá is vezet. Jézus tudja, hogy minden emberhez külön út vezet. Ő nemcsak utat ad elénk, hanem hozzánk is készül, belép az életünkbe. Ebből a három állításból az út a legfontosabb, mert nélküle sem az igazságot, sem az életet nem lehet megtalálni. Jézus Krisztus maga az út.
Jézus a felület, amin az életünk nem inog meg és célhoz ér.
Amikor hittel vállalom, hogy az én utam Jézus, akkor a szívem kimondja, hogy a szeretetben való növekedés ára, hogy megengedem a másiknak, hogy legyőzzön, hogy a másik sebét hordozzam. Ennek titka a jézusi út, az egyetlen út, amely az életre visz. Nincs alternatíva! Megengedem, hogy legyőzzenek. Megtehetem, mert hiszek a feltámadásban, itt és most, mert tudom hogy az életem Jézus miatt legyőzhetetlen. Jézus azt mondja: az út vagyok, amely a halál szakadéka alatt sem omlik össze!
Jézus azt akarja elérni az életünkben, hogy akkor higgyünk, amikor nem látjuk a holnapot. Én vagyok az út – mondja Jézus, vagyis amikor sokféle szörnyűség vesz téged körül, akkor csak Istenre, előre nézz. Isten a biztos pont, a jövő, a támasz. Annak is jelentősége van, hogy a híres én vagyok mondás bevezetője ez: Ne nyugtalankodjék a ti szívetek: higgyetek énbennem!
2. Jézus az élet. Ő az a közeg, amelyben élhetünk, amely megtart, ami lüktet bennünk és közöttünk. Biztosabb mint az oxigén, amit belélegzünk!
Érdekes módon ez az én vagyok mondás már Jézus búcsúbeszédei között szerepel. S ennek a résznek visszatérő eleme a ház! „Én elmegyek, de az én atyám háza nyitva áll számotokra”. A ház a biztonság, a pihenés, a derű képét rejti magában. Jézus nemcsak életházat, hanem örök-élet házat akar nekünk adni.
Aki ezzel az örök élet házzal a szívében halad az útján azt tudja, hogy van tisztelet, van becsület, és van bocsánat...
Jézus arra hív hogy életünk legfontosabb alapja a vele való kapcsolat legyen, mert csak ez tart vissza attól, hogy bármi más, a munka, a szórakozás, az egónk olyan fontossá váljon, hogy eltorzulva függővé tegyen minket.
3. Jézus az igazság. Milyen hajszoltan keressük az igazságot, az én igazságomat, a te igazságodat, a mi igazságunkat, és végül nagy háborúk lesznek belőle. A rész igazságok agyonnyomnak bennünket.
Jézus személye, Jézus üzenete, Jézus lelke az igazság. A lélek nem győzedelmeskedik semmi felett, és ezért nem is lehet legyőzni, mert nem részese a siker és bukás játszmájának. A Léleknek nem kell elválasztania a sötétet a világostól. Jézusnak még a legsötétebb sötét is olyan világos, mint a fényes nappal. Jézust, az igazságot legyőzték? Megpróbálta legyőzni a gonosz, de az alvilágba is Jézus az evangéliumot vitte, mert Jézus a sötétséget is világossággal ragyogja be. Jézus az igazság, aki túllátott a siker és a bukás, a büntetés és jutalmazás játszmáin. Jézusnak nem igazsága volt, hanem Ő az igazság, aki összeköt minket önmagával.
Érdekes módon a hét én vagyok mondás között nem szerepel ez: „én vagyok a szeretet”. De szerepel az, hogy én vagyok az út… a feltámadás, a jó pásztor és az ajtó. A szeretetben való élet nem állomásokat, nyugvópontokat jelent, hanem a szélviharban, a villámok között is vállalat lépéseket, belső nyugalmat.
Az alapoknál, a belső úton mindig ott van a szeretet, de amíg versenyben állok, addig nem szeretek. Jézus arra kér, hogy ne éljünk örökös versenyfutásban. Mert az a pokol. A pokolban nincsen beszéd, csak magyarázkodás, félrebeszélés, és vinnyogás. A pokolban nincs létezés, csak létezni akarás, nincsen élet, csak élni akarás. Sóvárgás van, de nincs igazi vágyakozás. Nincs látás, csak bambulás. A pokolban nincs igazság, csak hazugság és ítélkezés. A pokolban nincsen Szív és nincsen Szeretés.
Az az életút, amire Jézus hív azt is felfedezteti velünk, hogy mindannyian testvérek vagyunk. Ez a kereszténység alapja, hogy különböző érdeklődésű emberek egy isteni vérkeringés részei lesznek.
Akik tudják, hogy miben hisznek és hogy ezzel a hittel élni milyen lelkiismereti dilemmákat vet fel. Tudják, hogyan vitázzanak teológiai kérdésekről vagy közéleti kérdésekről kellő és valódi teológiai megalapozottsággal. Tudják, hogy nem attól lesz teológiailag megalapozott egy érv, mert szerepel benne a „keresztény” szó. Jézus igazsága mindenkit meghív. A vele való imádság csendjében a tiszta kegyelem és szabadság birodalmába lépünk be, ahol nagyobb érték az együtt mint a külön. Isten gyermekeként az életed mindenestől rendben van. Bátran mondd – Jézussal az oldaladon – minden rendben van, akkor is, amikor nagy változások előtt állsz, amikor nem ismered a holnapot. Egységben vagy önmagaddal és Istennel is.
"Azon a napon megtudjátok, hogy én az Atyámban vagyok, ti énbennem, én pedig tibennetek." 20. vers. Ámen /Z.Zs./

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.