Az igehirdetés elhangzott 2026. január 11-én. Igehirdető: Závodi Zsuzsanna.
Textus: 2. Timóteus 1. 3-8.a "3Hálát adok Istennek, akinek őseimhez hasonlóan tiszta lelkiismerettel szolgálok, amikor szüntelenül, éjjel és nappal megemlékezem rólad könyörgéseimben, 4és könnyeidre emlékezve látni kívánlak, hogy öröm töltsön el. 5Eszembe jutott ugyanis a benned élő képmutatás nélküli hit, amely először nagyanyádban, Lóiszban és anyádban, Eunikében lakott, de meg vagyok győződve arról, hogy benned is megvan. ApCsel 16,1 6Ezért emlékeztetlek téged, hogy éleszd fel magadban Isten kegyelmi ajándékának tüzét, amely kézrátételem által van benned. 7Mert nem a félelem lelkét adta nekünk Isten, hanem az erő, a szeretet és a józanság lelkét. Szenvedj együtt az evangéliumért!
8Ne szégyelld hát a mi Urunkról szóló bizonyságtételt,..."
Lekció: 4. zsoltár
"Hálát adok Istennek, akinek őseimhez hasonlóan tiszta lelkiismerettel szolgálok, amikor szüntelenül, éjjel és nappal megemlékezem rólad könyörgéseimben, 4és könnyeidre emlékezve látni kívánlak, hogy öröm töltsön el. 5Eszembe jutott ugyanis a benned élő képmutatás nélküli hit, amely először nagyanyádban, Lóiszban és anyádban, Eunikében lakott, de meg vagyok győződve arról, hogy benned is megvan. 6Ezért emlékeztetlek téged, hogy éleszd fel magadban Isten kegyelmi ajándékának tüzét, amely kézrátételem által van benned. 7Mert nem a félelem lelkét adta nekünk Isten, hanem az erő, a szeretet és a józanság lelkét. 8Ne szégyelld hát a mi Urunkról szóló bizonyságtételt, se engem, az ő foglyát, hanem szenvedj velem együtt az evangéliumért, Isten ereje által."
Kedves Testvérek!
Amikor Pál apostol ezt a levelet írja, római fogságban van. Éppen elég oka lenne az elkeseredésre, mégsem letört. Börtönnel, siralmas viszonyokkal sem először találkozott. Azt is tudja, hogy a börtönlét nem büntetés volt, hanem az ítéletre való várakozás állapota. De elszámolással nem embernek, hanem Istennek tartozik. Éppen az egyik fogságból írt leveléből tudjuk meg: „megtanultam, hogy körülményeim között elégedett legyek. Tudok szerényen élni, s tudok bővölködni is… „(Fil. 4.11).
Pál a bilincseket nem önmagáért viseli. Mi kit képviselünk, amikor bántanak, „piszkálnak” minket mások? Az igazi kérdés, hogy kit és hogyan képviselünk életünk legszorultabb helyzeteiben? Ítélet az, ha elhisszük, hogy Jézus nincs velünk a mélységeinkben. Pál tudta, hogy Jézus volt a bilincsekben, Jézus ott volt amikor verést kapott, ő volt a börtönökben, a Feltámadott Úr volt vele a hajótörésekben. Ő készítette el számára a szenvedést, ami Rómában történik vele. Pál példa, hogy mit tehetünk életünk mélységeiben.
1. A börtönben lévő bátorítja a fiatalt, hogy öröm töltse el. Öröm töltsön el benneteket! Örülhetünk, mert van nekünk Krisztusunk.
Örüljünk, hogy a legbecsesebb, legfontosabb szolgálatba kaptunk meghívást, Krisztus szolgálatára.
Örüljünk, hogy az imádságban mindenkit az Úr elé vihetünk. Tőle kapjuk a bátorítást, hogy nála nincs reménytelen estet. Pál mennyit könyörgött a fiatal Timóteusért. „Éjjel és nappal megemlékezem rólad könyörgéseimben.” Micsoda komoly mondat ez! Mi melyik fiatal szolgatársunkért, lelkészért imádkozunk éjjel és nappal. Timóteusról tudjuk, hogy ahagyomány szerint Efézus első püspöke lett.
Itt adjunk hálát azokért is, akik értünk imádkoztak, hogy megmaradtunk a hit útján. Mennyit imádkoztak értünk hívő szüleink, vagy nagyszüleink. Ez ment vége Timóteus családjában is. Lóisz és Euniké által.
Örüljünk a közösségeknek, ahová kegyelemből tartozunk. A közösség mindig örömtényező. Öröm a család és öröm a gyülekezet, hogy ma éppen veletek együtt dicsérhetem az Urat. Mert Jézus miatt, Jézus által összeforr a szívünk.
Öröm a tisztelet, mert Pál szerint a tisztelet kölcsönös megnyilvánulás. Timóteus tiszteli Pált, és a nagy apostol a fiatal tanítványt. Krisztussal megélhető a tisztelet generációk között. A tisztelet nyitja meg az őszinteség kapuját ember és ember között.
2. Jézus bennünk akarja megsokszorozni önmagát. Ennek feltétele „a képmutatás nélküli hit”. Olyan hit ez, amihez nem kell színészkedni, zsonglőrmutatványt bemutatni. A vallomás is belefér, néha nehéz őszintének lenni, néha nehéz erősnek lenni, néha nehéz megszólalni, de hidd el Krisztus ott van az érzelmileg nehéz helyzeteid közepén. Lehet, hogy te nem vagy jelen, lehet, hogy az érzelmeid mélyen beléd vannak zárva, de Ő előbb kér, hív, bátorít, hogy velem légy jelen szíved háborúiban, konfliktusaidban. Ő ott van az örvénylő élet közepén. Ő az örök Résztvevő. Richard Rohr kifejezése ez: Örök Résztvevő – jóban és fájdalomban egyaránt. („Az isteni tánc” című könyvében olyan sokatmondóan ír erről.)
Jézus bennünk akarja megsokszorozni önmagát, ha nem engedünk neki, akkor jönnek az ál-hitek, az elembertelenedő hit, a gyilkos fundamentalizmus.
Isten nem kér tőlünk emberfeletti teljesítményt, emberfeletti hitet, csupán csak emberit. Ő nem csúcsteljesítményt követel, hanem elfogad kudarcainkkal, gyengeségeinkkel, félelmeinkkel együtt is. Pál a legszemélyesebb vallomásában így nevezi magát: „Legutoljára pedig, mint egy torzszülöttnek, megjelent nekem is”. A legtöbb, amit Krisztusnak adhatunk, az őszinte hit, és őszinte szolgálat...
Ez a képmutatás nélküli hit volt meg Timóteus nagyanyjában és édesanyjában. A nagymama Loisz, nevének jelentése: kedves, Euniké pedig annyit jelent, hogy győzelemmel megáldott. Nem azért kedves és győzelemmel megáldott az ő életük, mert nekik minden sikerült, hanem mert képmutatás nélkül, őszintén éltek, szolgáltak, tanítottak.
3. Ne szégyelld hát a mi Urunkról szóló bizonyságtételt! Legyünk merészek! Ébreszd fel! Az itt szereplő görög szó „gerjeszd fel”, „lobbants lángra” értelemben fordítható. Isten lelke akkor lobog, ha törődünk vele, ha odafigyelünk melegére, ha nem a hamut kapargatjuk, ha nem a hit töredékekből, nem a vallás piacából élünk, hanem a Szentlélek megszólító erejéből.
Ha hitünknek csak gyökere van, de mai cselekedetek nem táplálják, akkor száraz tűzifává lesz hitünk, amitől mindenki elpártol. Legyen meg bennünk az erő, a szeretet, és a józanság, kérjük ezt minden nap a Szentlélektől.
Jézussal arra hív, hogy amikor belépünk ismeretlen helyzetekbe, közben higgyük azt, hogy ő már ott van. Ő az örök résztvevő! Mind a hitbeli kitartás, mind a közösségvállalás ezzel az igével kerül kemény próba alá az egyházban, konkrétan a mi gyülekezetünkben is. Ne szégyelld hát a mi Urunkról szóló bizonyságtételt!
Ez a három üzenet az Úrtól:
1. A mélységben is van öröm Jézussal.
2. Jézus képmutatás nélküli hittel sokszorosítja meg önmagát.
3. Ne szégyelld az evangéliumot!
Ámen! /Z.Zs./

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.