2026. január 26., hétfő

A bölcsek nyugalma

Az igehirdetés elhangzott 2026. január 25-én. Igehirdető: Závodi Zsuzsanna.

Lekció: 2. Timóteus 2. 19-26.

Textus: 2. Timóteus 2. 16, 22-24.

"16 A szentségtörő, üres fecsegők elől pedig térj ki, mert egyre messzebb mennek az istentelenségben. 22 Az ifjúkori kívánságot pedig kerüld! Törekedj viszont az igazságra, a hitre, a szeretetre, a békességre azokkal együtt, akik tiszta szívből hívják segítségül az Urat. 
23 Az ostoba és éretlen vitatkozások elől térj ki, tudva, hogy ezek viszálykodást szülnek. 
24 De az Úr szolgája ne viszálykodjék..."

Kedves Testvérek!

Számomra ez az ige az alázat tanulásáról szól. Milyen durván bele tudunk sodródni a bántalmazó, sértő beszédbe. Te pedig az ostoba, értetlen vitatkozásokat pedig került! – mondja az apostol. Éppen a fiatal tanítványának! Kerüld a haszontalan szóharcot, a viszálykodást és ostoba vitatkozást.

A durva és sértő, megsemmisítő szavak világában élünk. Nem kell messze mennünk a szócsatákért. A közügyek témái, életvitel, politikai nézőpontok pro és kontra feszülnek egymásnak, elég az internetes sajtóra gondolni. Már nincs olyan felület, ahol a vélemények rovatában ne kellene moderálni a témafelvetéseket, mert sértéssel, szóbeli bántalmazással van tele.

A jó hír nekünk is van moderátorunk. A mi moderátorunk maga Jézus.

Az ige azt mondja, hogy egyenesen térj ki, menekülj a vitatkozó beszédek elől. Te inkább szelídséggel, gyengeséggel – igen ez is része a kifejezésnek! - és alázattal nevelj. Nevelj az életeddel.

Ki az aki még nem kapta fel a vizet, nem szakadt el a cérna? Ne vált volna türelmetlenné. Keresztyén emberként is tudunk ilyenek lenni…

De Jézus azt kéri, hogy edzd magad az igazságban, a hitben a szeretetben és a békességben. Szó szerint: Gyakorold be!

Annyi sok fölösleges szó, töltelék szó hagyja el a nyelvünket. Vajon a szavaink közül mennyi szolgál Isten dicsőségére? Láss a szavak birodalmán túl és lelked háborúit is bízd Jézusra. Törekedj az igazságra, a hitre! Szó szerint üldözd, és gyakorold be az igazságot és a hitet!

1. A hit és az igazság egysége valójában az alázatban való harc. Jézus megdöbbentő nyíltsággal beszélt az emberekkel. Talán a keresztre feszítése előtti pere mutatja a legjobban, hogy ő alázatos volt, de nem alázatoskodó. A halála előtti órákban megkérdezi a templom szolgájától: Miért ütsz engem? Ezt most mért kapom? Ha valamit tettem, akkor mondd el, hogy mi az! Jézus nem hallgatott, nem tűrte némán a megaláztatást. Ugyanakkor nem ütött vissza, és nem kiabált!

Jézus azt mondja: Tanuljátok meg tőlem, hogy én szelíd vagyok és alázatos szívű, és megnyugvást találtok lelketeknek. Máté 21. 19.

Ezen a héten, többször téma volt az alázat. Az ökumenikus imahéten újra és újra végiggondoltam Jézus tanító mondatát. Jézus nem azt mondta, hogy tanuljuk meg az alázatot, hanem azt mondta, hogy tanuljátok meg, "én vagyok szelíd, én vagyok alázatos". Magyarul: nekünk Jézus mögé kell beállnunk, ha alázatosak szeretnénk lenni! Az alázat annak a megértése, hogy Jézus mindent megtett, amit meg lehetett tenni ezen a földön. Nekem már nincs se nagy dolgom, se sok dolgom, imitálhatom őt, követhetem, úgy, ahogy vagyok.

Az első keresztyének örökké eszköztelenül, semmiféle védelmet nem használva küzdöttek az egyetlen célért, Krisztus követéséért. A hit annak az elfogadása, hogy nincsenek emberi garanciáink egymással szemben. Az imádság is ennek az útja. Nem a földön oldom meg feszültségeimet. Nem itt van az igazi világosság, hanem Istennél, oda szeretnék tartozni – fogalmaz Fekete Ágnes.

A hit alázat is! Az igazság mindig alázat is. Amikor kimondjuk és megéljük, hogy Isten csodái nem csak a mi terveink szerint valósulhatnak meg. Az alázat azt jelenti, hogy ragaszkodunk az igazsághoz, és elfogadjuk, hogy nem vagyunk tökéletesek. Mondta Miguel Pastorino, filozófus. Nem kell tökéletesnek lennünk, Jézus az!

2. A fecsegés elöli kitérés, fordulj el. A fecsegőktől való elfordulás azt is jelenti, hogy Isten felé fordulok helyette. VAJON TUDOK-E ISTENNEK BOLDOG IGENT MONDANI. Az Istendicséret nagyobb erővel állítja helyre a nyelvünk, az emberségünk, emberi kapcsolataink, mint gondolnánk! A szó nem csak kísértés. Nem csak durvaság, káromkodás az életünkben. Hanem mi. A jó szó Istenhez, a teremtéshez kapcsol.

Ha az ember a mindent rosszalló Isten hitében él, megtanulja az ítélkezést.

Ha az ember a minden ellen küzdő Isten hitében él, megtanulja a harcot.

Ha az ember a büntető Isten hitében él, megtanulja a rettegést.

Ha az ember mindig fejcsóváló Isten hitében él, megtanulja az önsajnálatot.

Ha az ember a mindenre féltékeny Isten hitében él, megtanulja az irigységet.

Ha az ember a mindig bűnnel foglalkozó Isten hitében él, megtanulja a bűntudatot.

Ha az ember a minket türelmesen kiváró Isten hitében él, megtanulja a türelmet.

Ha az ember a minket megértő Isten hitében él, megtanulja a szeretetet.

Ha az ember ember a minket elismerő Isten hitében él, megtanulja, hogy jó, ha célja van.

Ha az ember a minket önzetlenül segítő Isten hitében él, megtanulja a nagylelkűséget.

Ha az ember az őszinte Isten hitében él, megtanulja, mi az igazság és a becsület.

Ha az ember a biztonságos Isten hitében él,

megtanulja, hogy bízzon magában és a többiekben.

Ha az ember a barátságos Isten hitében él,

megtanulja, hogy jó a világban élni.

Ha az ember a nyugodt Isten hitében él,

megtanulja megtalálni a saját békéjét. /Dorothy Law Noltte/

3. Törekedj szeretetre és békességre. Légy olyan ember aki minden élethelyzetben Jézus felé fordul, segítségül hívja az ő nagy nevét. Ez közösségeink, ez a békénk alapja és kiindulópontja. Mert az Úrral való közösséged alapja az, amit Jézus Krisztus tett, nem a mi teljesítményünk! Ez a lelkület, amely átcsap a hálaadásba. John Bunyan sorai kihívás elé állítják az egónkat: Ha gyümölcstelen és hatástalan az életed, nem számít, ki dicsér. Ha pedig gyümölcsöző és hatásos, nem számít, ki bírál.

Vajon mit szoktunk mondani, amikor így kezdünk egy mondatot: „Istenem, miért velem történik ez? Mostantól fejezzük be így: Istenem, miért velem történik ez a nagyszerű dolog, ez a hihetetlen csoda? A megváltott ember csak ezt mondhatja! Miért történik velem ez a mélység, ahol te is ott vagy? Miért velem történik velem ez háborúság, ahol te adod a belső csendet?

Jézus megszépíti az életünk, a szavaink, vele dolgozni, elfáradni, nehézségen átmenni, kacagni, elmélázni is sokkal jobb, mert Jézus még az álmainkban is velünk van. Adj hálát mindenért!

Ne felejtsd, Jézus erre a hálaadó, bizalmas szeretett kapcsolatra vágyik veled! /Z.Zs./


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.